Barınma (YURTKUR)

 

Yurtkur Ortaca Yurt Müdürlüğü; Gençlik ve Spor Bakanlığı, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü, Denizli Bölge Müdürlüğüne bağlı müdürlüktür.  Muğla İl Özel İdaresinden kiralanarak 15.01.2001 tarihinde hizmete açılmıştır. 324 kapasite ile Ortaca MYO öğrencilerinden, il dışından gelip de kalacak yeri olmayan 158 erkek 166 kız öğrenciye hizmet vermektedir. Kiralık bina olması ve fiziki yetersizliği ile günün koşullarına pek uygun olmamakla beraber hizmet kalitesi açısından en üst düzeyde hizmet vermek, Yüksek Öğretim gençliğine, çağın gereksinimlerine uygun, güvenli sıcak bir yuva ortamı sağlamak vizyonunu oluşturmaktadır.

Yurtta kalmak isteyen öğrencinin yazın internetten yurt müracaatında bulunmuş olması gerekir. İnternet kanalıyla yurt talebinde bulunmayan öğrenci yurtta boş yer olması şartı ile kayıt yaptırabilir. Kayıt yaptıracak öğrenci, internetten müracaat etmiş ise 6 Adet resim ve kayıt ücretinin dışında hiç bir belge istenmemektedir. İnternetten müracaatı yok ise eğer yurtta boş yer var ise 6 adet resim, ikametgah, sabıka kaydı, vukuatlı nüfus kayıt örneği ve öğrenci belgesi ile kayıt yaptırabilecektir. Bir ay içerisinde yurt ücretini ödemeyen öğrencinin kaydı silinir. Aylık barınma ücreti, banka kanalıyla veya kasadan tahsil edilmek suretiyle alınmaktadır. İlk kayıt esnasında öğrenciden yurttan ayrıldığında geri iade edilmek üzere depozito ve kayıt kimlik parası ve yurt ücreti alınmaktadır. Bu miktar her yıl Ocak ayında Yönetim Kurulu kararı ile değişebilmektedir. Bunun yanında öğrencilere günlük kahvaltı ve yemek yardımı yapılmaktadır. Öğrencinin, yurda kayıt yaptırdığı tarih itibariyle her gün yurdun lokanta-kantininden yapacağı beslenmesinin kısmını yurt karşılamaktadır.

Yurda en son giriş saati hafta içi 23.00, hafta sonları 23.30 dur. Çeşitli nedenlerle geçici süreler için yurtta kalmak istemeyen öğrenciler nöbetçi memurdan saat 22.00 ye kadar izin almak zorundadır. Her dönem 60 gün izin hakları vardır. Hafta sonları ve resmi tatil günleri bu süreye dahil değildir.  Öğrencilerimizden maddi durumu yeterli olmayan yurt ücretini ödeme güçlüğü çekenlerden durumlarını belgelendirmek kaydıyla yurt ücreti alınmamaktadır.

Yurt içinde uyulması gereken kurallar (ses-gürültü yapmama, odasını temiz ve düzgün bırakma, sağlık, huzur ve disiplinin sağlanması için konulan kurallara uymama, kavga çıkarma, yurt içerisinde alkollü içecekler bulundurma, alkollü yurda gelerek yurt sakinlerini rahatsız etme... vb ) öğrenciye kayıt esnasında anlatılmaktadır, ayrıca oda kapılarının arkasında da asılı bulunmaktadır. 24 saat sıcak su verilmekte, mesai saatleri içerisinde gün boyunca nevresim değişikliği yapılmakta, kablosuz internet erişimi, katlarda öğrencilerin kullanılabileceği çamaşır makinası bulunmakta, Lokanta ve Kantin ile İnternet kafe işletmeleri ile hizmet vermektedir.

Ortaca Yurt Müdürlüğü kendi yurt binasını oluşturmak üzere Kaymakamlık ve Belediye ile yazışmalar yapmaktadır, Üniversite gençliğinin; yurtta kaldığı sürece oda içinde banyo-WC, en fazla 2 veya 4'er kişilik bazalı odaları bulunan, klimalı, bahçe içinde birçok spor aktiviteler, zihinsel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunabilecekleri faaliyetler yapabileceği çok amaçlı salonu ve başta beslenme olmak üzere birçok ihtiyaçlarını karışlayabileceği sosyal tesislerden oluşan güvenli huzurlu bir mekan oluşturma gayreti ve çabası içindedir. Üniversite gençliği bizim geleceğimiz aynı zamanda şu an içinde bizim aynamızdır.  Bu nedenle gençliğe hizmet etmek kutsal görevimizdir. 2011-2012 Öğretim döneminden itibaren Yurt Müdürlüğü yurtta İngilizce kursu, Halk Oyunları, Halk Müziği, Şiir Dinletileri, Skeçler, Tiyatro, diğer illerin tarihi yerlerini görmek üzere geziler, satranç turnuvaları, Masa Tenisi, Voleybol gibi birçok aktivitelerin ilk kez yapılmasına öncülük etmiştir. Hizmet bunlarla sınırlı kalmayarak, İki yıldır Yurt öğrencilerimiz ile Ortaca İlçesi Kamu kurum ve kuruluşları, Ortaca ilçe sakinleri arasında güçlü bir iletişim ve bağ oluşturma gayreti içerisindedir. Bu amaçla öğrencilerin kendi emekleri ile derslerinden arta kalan zamanlarını ayırarak ortaya koydukları gösterileri çeşitli geceler düzenleyerek Ortaca ilçe en üst yöneticileri başta olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarının ve Ortaca sakinlerinin izlenimine sunmakta onların desteği ile de öğrenci motive olmaktadır. Ayrıca Liderlik, Kariyer, Hafıza teknikleri, Motivasyon vb seminerler düzenlenmekte çeşitli illerimizden öğretim görevlilerinin katılımıyla öğrencilere lider olma, kendini ifade etme, kariyer belirleme gibi birçok alanda eğitim verilmektedir. 

YURT HAKKINDA DAHA DETAYLI VE GÜNCEL BİLGİLER İÇİN TIKLAYINIZ!!!

 

Yüksek Okul Kadromuz
Bağlantılar
Belgeler
Yukarı Çık