Ortaca

Ortaca, Muğla ilinin en güzel İlçelerinden biridir. Akdeniz ile Ege Bölgesi sınırında olan Ortaca, İzmir ve Antalya’ ya eşit uzaklıktadır. Fethiye ve Marmaris arasının orta yerinde oluşuyla da; adından da anlaşılacağı gibi ORTACA ismini almıştır. Ortaca ticaretin, sanayinin, turizmin, tarımın, doğal ve tarihi güzelliğin tümünü bünyesinde bulunduran bir konuma sahiptir. 12 İlçenin bağlı olduğu Muğla İlinde Milas, Fethiye, Marmaris, Bodrum’ dan sonra Ortaca, Ticaret ve Sanayi dalında 5. sıradadır. İlçede okuma yazma oranı yüzde yüz olup, sosyal ve kültürel etkinliklerin yoğun olduğu bir yerdir. Gerek iklim gerek toprak yapısı nedeniylede son derece bereketli bir ovaya sahiptir. İnsanlarının sıcakkanlı, misafirperver oluşu ayrı bir özelliktir. Bu nedenle Ortaca, Türkiye’nin birçok illerinden göç almış ve nüfusu 40,649 olarak belirlenmiştir. Son nüfus sayımında Ortaca ilçe merkezinde 25009 kişi sayılmış olup; Beldemiz Dalyan’ da 4491, köylerimizde 10531 kişinin yaşadığı tespit edilen ilçede kadın ve erkek nüfus orantısı yarı yarıya çıkmıştır.

 
Ortaca şehir merkezinden 15 dakikada Sarıgerme Plajı, Aşı Koyu Plajı ve İztuzu Plajına ulaşılır. 30 dakikalık bir sürede de yaylalara ya da Dalaman Çayı üzerinde rafting yapılan merkeze ulaşılabilir. 15 dakikada Dalyan Beldesine gidilip dünyaca ünlü deniz kaplumbağaları (Caretta caretta) izlenebilir, aynı yerde bulunan İztuzu kumsalında denizin, kumun ve güneşin keyfi çıkarılabilir, istenilirse Köyceğiz gölü ile İztuzu kumsalını birbirine bağlayan kanalda tekne turu yapılıp doğanın müthiş güzelliklerinin tadına varılabilir. 40 dakikalık bir sürede de Marmaris'e, Fethiye'ye yada Ölüdeniz'e ulaşılabilir. Kara ulaşımının yanında en önemli faktör ise havayolunu kullanmak isteyenler için Dalaman Havalimanı'nınilçeye 15 dakika mesafede oluşudur. 

 

Dalyan

DALYAN

KÖYCEĞİZ

Nisan ayından itibaren yabancı turistlerin yoğun olarak ilgi gösterdiği bir bölge olan Ortaca ve çevresi, bakir kalmış doğal güzelliklerinin yanında tarihi değerleri ile de önemli bir konuma ulaşmıştır.

ORTACA MERKEZ

Ortaca’nın en belirgin özelliğinden biri de; diğer turistik yörelere göre İlçede yaşamın ekonomik olmasıdır. Bu nedenle komşu İlçelerden ve Beldelerden alışveriş için insanlar Ortaca’ ya gelir. Bu durum Ortaca'nın bir alışveriş merkezi olma özelliğini de ortaya koymaktadır.

Yüksek Okul Kadromuz
Bağlantılar
Belgeler
Yukarı Çık